Stop plýtvání a náhražkám potravin

17.09.2013 14:01

Současná doba dospěla k zajímavým paradoxům. Na jedné straně vyhazují velká množství potravin domácnosti, obchodníci a zemědělci, na Světě přitom nikdy dříve nehladovělo takové množství lidí. Velké rozpětí je ale také v kvalitě potravin od domácí kvality, přes certifikované BIO výrobky, až po zboží dovezené přes půl planety a různé náhražky vyrobené spíše z odpadů. Prostá honba obchodníků za penězi a škrty dopadající na peněženky domácností umějí své.

 

ČSSD sleduje omezením škrtů mezd státních zaměstnanců, podporou investic, růstu minimálních mezd i důchodů a sociálních dávek lepší koupěschopnost obyvatel. Může se projevit větším plýtváním, nebo poptávkou po lepší kvalitě potravinových výrobků. Právě na kvalitu by si veřejnost měla dávat pozor a je klíčová pro úspěch našeho hospodářství. Jedině tak lze vymýtit masné výrobky z kůží a mouky ochucené glutamátem, levné maso se stopami antibiotik a jablka zbytečně dovezená až z Argentiny. Dostupnější se mohou stát výrobky tradičních českých producentů, dokonce i například BIO výrobky.

 

Stát by také rozhodně neměl překážet ve využití potravin na hranici trvanlivosti a "nevzhledného" ovoce a zeleniny. Takové zboží se nemusí ani dostat od zemědělců do obchodů a je znehodnoceno, přestože například zakřivené okurky chutnají stejně, jako ty rovné. Darovací daň 15% z ceny zboží brání obchodníkům darovat potraviny na hranici trvanlivosti například potravinovým bankám a místo zásobení skládek nasytit ty, pro které je dostupnost potravin ekonomický problém. S tím v Česku v koši končí milion tun potravin ročně (odkaz).

 

Na tyto skutečnosti narazila v březnu například Pražská škola alternativ (odkaz), nebo akce při letošním Ekofestivalu na Václavském náměstí s tisícovkou rozdaných obědů zdarma (odkaz). Petr Petržílek v případě zvolení poslancem vedle prorůstových opatření navrhne zákonnou úpravu s absolutním zrušením darovací daně u potravin a podporuje fungování charitativních potravinových bank.