Využijme dešťovou vodu

13.09.2013 16:28

Klimatické změny patří k přirozenému vývoji na Zemi, ale se současným rozvojem lidské civilizace se k tomuto vývoji přičítá také podstatný vliv samotného člověka. V relativně brzké době se tak můžeme častěji potýkat s klimatickými extrémy i v naší zemi. Narážíme na povodně (1997, 2002, 2006, 2013), sucha (2000, 2003, 2007, 2012), hurikány (nejznámější Kyrill) i tuhé zimy.

Je na nás, zda se s každým nečasem budeme potýkat jen s množstvím škod. Prostřednictvím vhodných investic těmto škodám ale můžeme předcházet. Například obnova staročeských rybníků a vhodné hospodaření v krajině nabízí možnosti, jak v ní držet vlkhost, ale také jak při povodních předejít prudkému splachování vody mnohdy i s hodnotnou zemědělskou půdou.

Limitující je zejména dostupnost pitné vody. Domácnosti v poslední době pochopily výhody jejího šetření a častěji používají toalety s dvojím spláchnutím, perlátory a pákové baterie, pračky a myčky s úspornými programy. Na druhé straně stojí zachování pohodlí a nošení konví s vodou k zálivce zahrádek nahradily zavlažovací systémy napojené na vodovod. Až polovinu spotřeby vody v domácnosti lze přitom nahradit dešťovou vodou!

Jaké jsou výhody dešťové vody?

*je zadarmo
*je měkká a nezasoluje půdu jako voda vodovodní
*lze s ní šetřit kvalitní vodní zdroje

Podle Petra Petržílka by stát měl jednoznačně podporovat využití šetrných technologií, jejichž instalace je příležitostí pro menší české firmy a nižší účty za energie či vodu přinášejí komfort jejich uživatelům. Je možné prosadit i přímo dotační program pro větší využití dešťové vody na zahradách a případně i v domácnostech. Dešťová voda se dá využít také ke splachování toalet či na praní. Je možné věnovat větší pozornost využití dešťových jímek. Voda je z nich čerpána pohodlně pomocí čerpadel, uložené v zemi přitom nezamrzají, ani se v nich nemnoží například larvy komárů. Více například "Dešťové jímky - zajímavý zdroj užitkové vody".